İlkelerimiz

1957 yılında İ. Halil SOLMAZER'in kurduğu zücaciye, cam eşya, Şişecam ve piyasa ürünleri ticareti yapan işyerine daha sonra Asım SOLMAZ ortak olarak iştirak etmiştir. 1963-64 yıllarında cam imalatına da başlanmış, aile şirketi olarak 1979 yılına kadar devam etmiştir.

1980 yılından itibaren cam zücaciye ürünlerini Toptancı ve Perakendecilere satan, sattığı bir kısım cam ürünlere desen yapan şirket, perakende satış noktasını da açtı. 

Geçen süre içerisinde, ilerki yıllarda şirketin geleceğini ve marka kimliğini belirleyecek bir stratejiyle, sadece şirkete özgü ürünler satarak pazar payı ve kar elde edilebileceği planlanmış, bu amaçla yeni açılımlar yapılma kararı alınmıştır.

Bu amaçla 1992 yılında ucuz olan cam gıda kaplarını daha pahalı olan zücaciye ürünü haline getirerek bir yenilik yapmaya karar verildi. Ortaklardan birinin asıl faaliyet konusu olan plastikleri fason yaptırarak şirkete özgü plastik aksesuarlı cam ürünler üretip satmaya başlanıldı. 1994 yılında Solmaz Mercan unvanlı şirket kuruldu.

Önceleri az çeşit ve küçük cirolar yapan şirket hızla gelişti. 1996 yılında ilk olarak Filipinlere ve Yunanistan'a dış satım yapıldı. 1997 yılında Ataklar Dış Tic.San. ve Tic.Ltd. Şirketini kuruldu. Bu tarihten sonra Solmaz Mercan yurt dışına daha çok açılmak ve yurt dışı pazarında da marka olmak için sektörün en önemli fuarlarında yer aldı. Aynı dönemlerde plastik tedarikinde kalite, istikrar ve kapasite sorunlarını çözmek amacı ile tamamlayıcı plastik üretimi tesisi kuruldu.


Solmaz Mercan Şirketi 65 ülkeye ihracat yapan, ISO-9001 kalite yönetim sistemi şartlarını sağlayan, sürekli gelişme ilkesini benimseyen, ekibine yetki ve sorumluluk veren, danışmanlar ve tasarımcılar ile çalışan, eğitime, ekip çalışmasına önem veren, plastik ve ahşap üretimini, kalıbını ve mekanik tasarımını kendi bünyesinde yapan, sektörde yurt içi ve yurt dışında da tanınan, yurtiçinde ve 7 ülkede modelleri taklit edilen bir marka olan bir şirket haline geldi. Şirket ortaklarının 2006 yılında farklı stratejiler uygulama kararından sonra Murat SolmazerSOLMAZER Ltd. Şirketi'ni kurarak sektördeki geliştirici çalışmalarını devam ettirmektedir.

Markalarımız

SOLMAZER, farklı yaşam stili anlayışlarının beklentilerini karşılayabilmek için, 50 yıllık mutfak ve sofra kültürü bilgi ve deneyimini yansıtan ve farklı tasarım kimlikleri taşıyan iki    marka  geliştirdi; HEREVİN ve MayaMos. Daha sonra bunlara üçüncü marka olan HEREVİN PROFESSIONAL katıldı.

 

Üretim Hacmimiz

Kurulduğundan bugüne müşteri memnuniyetini birinci planda tutan, kapasitesini her yıl artıran şirketimiz, şu anda 5 kıtada 73 ülkeye ihracat yapan, yurt içi ve yurtdışı sektörde tanınan bir şirkettir.
 

İlkelerimiz

SOLMAZER Ltd. iş yaşamı süresince, sadece öz kaynakları ile hareket etmeye çalışan, kredi kullanmadan, planlı, güçlü, temkinli ve kararlı olmayı prensip edinen, ülkemizin ekonomik krizlerinden etkilenmemiş, sektörde, bankalarda sicili çok temiz bir kurum olarak iş yaşamını devam ettirmektedir.

Kalite standartlarına ve gıda temasına uygun ürünler üreten SOLMAZER Ltd. en doğru teknolojileri kullanan, geniş üretim imkanları , teknik ekibi ve kurumsal yapısı ile mutfak ve sofra eşyaları alanına canlılık ve yenilikler getiren bir marka olmayı sürdürecektir.